История на вратите

История зад вратите

В коя държава са изобретени вратите и кой ги е измислил?

Използваме входните врати всеки ден. Те предлагат безопасност, поверителност и дори естетическа стойност. Но рядко се замисляме кой е изобретил вратата. Вратите, както и всичко останало, имат история, но не се знае много за първоначалния изобретател на тази съществена характеристика на съвременната архитектура. По-долу предлагаме опростена версия на историята на вратите.

Модерната архитектура и дизайн водят началото си от Египет. Никой не може да отрече архитектурния гений зад изграждането на древните пирамиди, които са били последното място за почивка на фараоните. Именно на тези гробници са били монтирани най-ранните известни входни врати още през 2000 г. пр. н. е. Тези древни гробни врати са били направени от единична, без рамка плоча на вратата и гравирани с изображения на това, как обществото тогава си представя задгробния живот.

В столицата Кайро, вратите били важна характеристика на почитаните джамии. При проектирането на тези врати били вложени много мисли, време и ресурси. Някои били покрити с желязо или бронз и били украсени със сложни инкрустирани шарки. Други били направени от дърво и украсени с модели в коптски стил.

Ранни иновации на вратите

Повечето днешни врати са направени от дървен материал, черта, която изглежда сме заимствали от древните производители на врати. Най-често срещаните видове дървесина, използвани за изграждането на тези ранни входни врати, включват маслиново дърво, дъб, кипарис, кедър и бряст. Честа практика била да се обличат дървени врати със сребро, месинг и злато, както за дълголетие, така и за естетическа привлекателност.

Освен египтяните, древните римски и гръцки общности също са изиграли ключова роля за изграждането на най-ранните врати. Още през 79 г. сл. Хр. Руини от Херкуланум и Помпей в древен Рим показват, че плъзгащите се врати и двойните врати са били доминираща характеристика в храмовете.

Междувременно се казва, че първата автоматична входна врата произхожда от Александрия, Гърция. Тя е измислена от Херон, математик, роден приблизително 10 г. сл. н. е. Говорейки за автоматизирани врати, китайците са кредитирани с изобретяването на най-ранната активирана врата с крак през ерата на императора Ян от Суи. По-късно, през 1206 г., арабският новатор Ал-Джазари изобретява първата автоматизирана порта.

Италия също има специално място в историята на изобретението на врати. Както в Близкия изток и Азия, религията и културата оказват значително влияние върху стила и материалите, използвани за изграждане на врати в Рим, Италия. По-специално, Базиликата на Санта Сабина Авентино олицетворява значението на вратите като нещо повече от входове. Построена в периода между 422 и 432 г. сл. н. е. Църквата разполага с големи врати, направени от кипарис и украсени с резбовани панели. Вратите на базиликата са най-ранните известни издълбани врати. Върху тях били гравирани първите публични изображения, изобразяващи разпятието на Христос.

Exit mobile version